ایران شناسی
ایران شناسی 

استان خراسان جنوبی:

مجاورت : شمال: استان خراسان رضوی   جنوب غربی : استان کرمان  جنوب شرقی : استان سیستان و بلوچستان  شرق: کشور افغانستان غرب: استان یزد
آب و هوا: در نواحی شرقی معتدل و کوهستانی و در نواحی جنوبی و کویری دارای آب و هوای گرم و خشک و بیابانی - ارتفاع متوسط:۹۹۰M دما:۶/۱۳ º c
وسعــــت:  ۹۰۰۰۰کیلومتر مربع
جمعـیــت:  بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ خورشیدی ۴۲۰/۶۳۶ نفر

تقسیمات: 6 شهرستان ، 13 بخش ، 16 شهر و 40 دهستان

شهرستانها: بیرجند/مرکز استان - سربیشه - قائنات - نهبندان

موقعيت جغرافيايي – استان خراسان جنوبي: 

استان خراسان جنوبي ، با مساحتي معادل 90000 کيلومتر مربع در شرق ايران قرار دارد. اين استان از شمال به خراسان رضوي،از شرق به کشور افغانستان ، از جنوب شرقي به استان سيستان و بلوچستان ، از جنوب غربي به استان کرمان و از غرب به استان يزد محدود مي باشد. خراسان جنوبي 4 شهرستان دارد که عبارتند از: بيرجند ، قاينات ، سربيشه و نهبندان ، بر اساس آخرين آمار 1385 جمعيت اين استان 636420 نفر برآورد شده است که 326695 نفر شهرنشين و 309725 نفر روستانشين و يا غير ساکن بوده اند. 

آب و هوا – استان خراسان جنوبي:  

استان خراسان جنوبي ، ناحيه اي خشک و گرم است ، که از نظر موقعيت طبيعي به دو منطقه کوهستاني و دشتي تقسيم مي شود. مناطق کوهستاني عمدتا" در شمال و شمال شرقي آن قرار دارند ، و مناطق دشتي و هموار آن در قسمت هاي جنوب ، غرب و جنوب شرقي قرار گرفته اند. استان خراسان جنوبي جزو ناحيه گرم و خشک محسوب مي شود و بيش تر نواحي آن اقليمي خشک دارد و تنها نواحي کوهستاني آن از آب و هواي معتدل برخوردار است. آب و هواي استان را مي توان به شرح زير تقسيم بندي نمود: آب وهواي نيمه بياباني معتدل ، که مناطق شمالي و شمال شرقي استان را در برمي گيرد ، آب و هواي گرم و خشک بياباني ، که مناطق جنوب و غرب استان را در بر مي گيرد. بيش ترين درجه حرارت استان درتابستان ها 40 درجه    سانتي گراد بالاي صفر و کم ترين آن در زمستان ها 10 درجه زير صفر است. متوسط بارندگي استان نيز در حدود 200ميليمتر در سال است. 

تاريخ و فرهنگ – استان خراسان جنوبي:  

خراسان جنوبي در گذشته بخشي از سرزمين قهستان(معرب کوهستان)بود. قهستان در گذشته به ولايات جنوب خراسان اطلاق مي شد ، که از شمال شرق تا هرات و از غرب و جنوب تا کوير لوت و سيستان امتداد داشت و مرکز آن (قاين) بود. در روايات اساطيري بناي قهستان را به سام ابن نريمان نسبت داده اند و آن را بخشي از قلمرو فريدون پيشدادي مي دانند. در اين منطقه روستاهايي با نام هاي سلم آباد ، فريدون ، گيو و.... وجود دارند که مويد اين روايات هستند ، بر اساس کتيبه هاي به جا مانده از دوره هخامنشي و به گفته بعضي از مورخان يوناني ، قهستان سکونتگاه قوم ساگارت ، از اقوام آريايي بود. هرودوت مورخ يوناني مي نويسد: آن ها در رديف اقوام شرقي هستند و از سکنه ساتراپ چهاردهم هخامنشيان به شمار مي روند. از اواخر قرن پنجم هجري قمري قهستان به يکي از مراکز مهم فعاليت فرقه اسماعيليه به رهبري حسن صباح تبديل شد. زيرا از آنجايي که اين ناحيه از موقعيت مناسب اقليمي و طبيعي برخوردار نبود و مورد بي توجهي حکومت هاي مرکزي بود ، براي فعاليت هاي فرقه اسماعيليه داراي شرايط مساعدي بود. لذا ، بعد از منطقه الموت ، قهستان به مهم ترين مرکز فعاليت اسماعيليان تبديل شد ، که قلمروي در حدود ترشيز(کاشمر) تا نه (نهبندان) را در بر مي گرفت. صفويان ، که به امر تجارت اهميت زيادي مي دادند ، باعث رونق و گسترش تجارت در اين منطقه شدند و همچنين امنيت نسبتا" پايداري در آن حوالي ايجاد کردند. در آن زمان بيرجند ، که قصبه اي بيش نبود به عنوان حاکم نشين قاينات برگزيده شد و خاندان اميريه علم که خود را به حازم به خزيمه منتسب مي کردند ، در راس آن قرار گرفتند و بعدها در کليه تحولات صفحات شرقي و جنوب شرقي ايران نقش فعالي را ايفا نمودند. خراسان جنوبي تا 1383 خورشيدي ، بخشي از استان پهناور خراسان بود ، ولي در اين سال براساس تقسيمات جديد کشوري ، از آن منفک شد و خود مستقلا" به استان مجزايي تبديل گرديد. 

مسافرت و اقامت – استان خراسان جنوبي: 

کليه شهرستانهاي استان خراسان شمالي از نظر راه هاي ارتباطي (هوايي و زميني) ، مخابرات و سيستم هاي درماني تجهيز شده اند و مسافرت به آن ها به راحتي و آساني ميسر است. کليه شهرهاي استان داراي انواع هتل و امکانات اقامتي مي باشند و با فرهنگ جهانگردي نيز آشنايي کامل دارند. معروفترين سوغاتي استان خراسان زعفران است. استان خراسان شمالي امروز از نظر جاذبه هاي طبيعي يکي از مناطق ديدني ايران است. درياچه هاي طبيعي و آب معدني ، تفرجگاه ها ، مناطق حفاظت شده ، ارتفاعات و قله ها و... از جاذبه هاي اين منطقه به شمار مي روند.  

مکان های دیدنی و تاریخی - استان خراسان جنوبی: 

استان خراسان جنوبي از مكان هاي تاريخي و ديدني زيادي برخوردار است كه عبارتند از: سنگ نگاره و نقش كال جنگال, سنگ نگاره لاخ مزار, مسجد جامع چهار درخت, قلعه خورگ, مدرسه شوكتيه, قلعه شاه دژ, قلعه كهنه و تپه صيادان, تخت سردار, قلعه نيه, مزار پر سر, مزار پيرحاجيان مزار يا قدمگاه هماهنگ و مسجد گلستان.  

صنايع و معادن - استان خراسان جنوبی: 

صنايع استان خراسان جنوبي در دو دسته صنايع دستي و صنايع ماشيني قابل بررسي است. فرش بافی از هنرهای دستی مهم مردم بيرجند به شمار می رود و فرش ها با طرح های كاشان و محلی و قاليچه ها بيش تر با طرح های بلوچی، سيستانی، تركمنی و … توليد می شوند.   

کشاورزی و دام داری - استان خراسان جنوبی: 

فرآورده های كشاورزی استان خراسان جنوبي كه بيش تر در شهرستان بيرجند توليد مي شوند عبارتند از: زعفران، گندم، جو، ‌چغندر قند، پنبه، تره بار، گردو، سيب، عناب و آلو زرد. در اين منطقه دام داري بيش تر به صورت سنتي رواج دارد و انواع توليدات دامي در اين استان رواج دارد.   

وجه تسميه و پيشينه تاريخي - استان خراسان جنوبی: 

بر اساس نظر محققين؛ واژه خراسان بازمانده گونه کهن واژه «خاور» و متشکل از دو جزء «خور» به معنای خورشيد و «آسان» به معنی آمدن است. يعنی جايی که خورشيد از آن برمی آيد و چون اين منطقه در خاورايران قرار گرفته, اين وجه تسميه به نظر درست مي آيد. درباره تاريخ اين خطه از ايران زمين بايستي گفت: به طور كلي خراسان جزء ساتراپی پهناور پرثوه بوده است.اين ايالت پهناور دردوره باستاني قرارگاه و کشور نيرومند اشکانيان شد و درآغاز تاريخ ايران باستان، مادها را به سوی خود کشانيد. تاريخ شهرستان هاي مختلف اين استان؛ در بخش هاي مربوطه به طور كامل آورده شده است.   

مشخصات جغرافيايي - استان خراسان جنوبی: 

استان خراسان جنوبي يكي از جديد ترين استان هاي ايران است كه از تجزيه استان بزرگ خراسان (سابق) به وجود آمده است. اين منطقه؛ سه شهرستان با نام هاي بيرجند, نهبندان و سربيشه را دربرمي گيرد. مركزاين استان؛ شهر بيرجند است كه درمركز استان و در درازاي جغرافيايي 57 درجه و 19 دقيقه و پهناي جغرافيايي 37درجه و 28 دقيقه واقع شده است. اين منطقه داراي آب و هواي نيمه معتدل و مرطوب با زمستان های سرد و تابستان های گرم است. ميانگين بارش اين استان به 250 ميلي متر می رسد.

مسيرهاي گردشگري عمومي كشور

استان خراسان جنوبي 

رديف

مبدأ سفر

مقصد سفر

مسير سفر

فهرست جاذبه ها

1

بيرجند

روستاي چنشت

بيرجند- مزاركاهي- روستاي چنشت

امامزاده بي بي زينب خاتون- روستاي چنشت- غارهاي زيبا- امامزاده سيد حامد علوي

2

بيرجند

روستاي درميان

بيرجند- اسديه- روستاي درميان

بناهاي تاريخي محور بيرجند- شهر باستاني اسديه- قلعه تاريخي فورگ- روستاي فورگ- روستاي درميان

3

بيرجند

قاين

بيرجند- قاين

جاذبه هاي تاريخي و طبيعي

4

بيرجند

روستاي خور

بيرجند- خوسف- روستاي خور

شهر خوسف- آرامگاه ابن حسام خوسفي- روستاي خور

5

بيرجند

روستاي ماخونيك

بيرجند- سربيشه- روستاي ماخونيك

روستاي تاريخي ماخونيك- معادن بازالت سربيشه

6

بيرجند

كريمو

بيرجند- سرايان- منطقه ييلاقي مصعبي و كريمو

بناهاي تاريخي شهر سرايان- كاخك و روستاهاي زيباي مصعبي و كريمو- امامزاده سلطان كريم شاه- امامزاده مصيب

 

موضوعات مرتبط: خراسان جنوبی
[ ] [ ] [ محمد شهسوارزاده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار تعداد مهمان
ايران شناسي